AMASYA TAŞOVA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Atatürk Ortaokulu Z-Kütüphanesi Hizmete Açıldı

Milli Eğitim Bakanlığı´nca Atatürk Ortaokulu´na kurulan Z-Kütüphane bugün hizmete açıldı.
Atatürk Ortaokulu Z-Kütüphanesi Hizmete Açıldı

Atatürk Ortaokulu Z-Kütüphanesi Hizmete Açıldı

İlçemiz Atatürk Ortaokulu´ndan güzel haberler gelmeye devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı´nca Atatürk Ortaokulu´na kurulan Z-Kütüphane bugün hizmete açıldı.

Okul Müdürü Saffet Bol,  açılış töreninde

"Milli Eğitim Bakanlığınca Okulumuzda kurulan Z-Kütüphane (Zenginleştirilmiş Kütüphane) bugün (15 Ekim 2016 Salı günü) İlçemiz kurum amirleri ve okul müdürlerinin katılımı ile açıldı. Açılan Z Kütüphane klasik kütüphane çizgisinin dışında olup, internet bağlantılı bilgisayarlar, 1000 adet yeni basım kitap vs... bulunmaktadır. Ayrıca Kütüphanemiz öğrencilerimize rahat ve eğlenceli bir okuma ortamı da sunmaktadır."

Atatürk Ortaokulunda yapımı tamamlanan Z-Kütüphanenin gerekli alt yapı ve kurulum çalışmalarının tamamlandığını belirten ilçe Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Tümer,

"Burada güzel bir iş birliğinin sonucunu hep beraber görmüş durumdayız. Ortaya konulan iş, okulumuz öğrencileri ve ailelerinin hizmetine sunulan en değerli, devamlı üzerinde durduğumuz, teşvik ettiğimiz kitap okuma ve kütüphaneye olan alışkanlıkların arttırılması anlamında büyük önem kazanmakta.

Zenginleştirilmiş Kütüphanelerin haftanın yedi günü açık olması ve öğrencilerin yanı sıra velilerin de buralardan yaralanabilmesi gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ‘Okullar Hayat Olsun’ projesi kapsamında Z kütüphaneleri yani zenginleştirilmiş kütüphaneleri oluşturuyor. Z kütüphaneler bildiğimiz kütüphanelerden oldukça farklı. Bu kütüphaneler çocuklara okulu ve okumayı sevdirmeyi amaçlıyor. Ama bu sadece içerisinde kitap barındırdığı anlamına gelmiyor. Z kütüphane konseptinde; temel eserlerin yanı sıra güncel kitaplar, zeka geliştirici oyunlar, öğrenmeyi kolaylaştırıcı oyunlar, satranç masaları ve yapbozlar da bulunuyor. İnternet bağlantısının da bulunduğu bu kütüphanelerde öğrenciler CD, DVD, dijital kitap içerikleri ve filmlerden de faydalanabiliyor. Öğrenciler ödevleri için araştırmalarını da bu kütüphanelerde yapabiliyorlar. Projenin gerçekleştirilme amaçlarından biri okulların sadece gündüzleri hizmet verebilmesi yerine, sürekli olarak hizmet verebilecek altyapıya sahip kurumlar haline dönüştürme çabası. Aynı zamanda okulların toplum hizmetine açılması da projenin hedefleri arasında.
Z kütüphane konseptinin bir diğer olumlu özelliği öğrencilere rahat bir ortam sunması. Klasik masa ve sandalyelerden oluşan kütüphane anlayışının dışına çıkıyor. Renkli ve farklı tasarımlı kitaplıkların yanı sıra minder, kanepe ve koltuklarla öğrencilere kitap okurken konforlu bir ortam sunuyor” dedi.

Açılışı yapılan Z kütüphane hep birlikte gezilerek incelendi.

 

Açılmasında katkısı bulunanlara, emeği geçenlere ve bu sevinçli günümüzde bizimle burada bulunan değerli katılımcılara çok teşekkür ederiz.

Cumhuriyet Mahallesi Mustafa Bey Caddesi No.8 Taşova/AMASYA - 0358 312 10 27 0358 312 32 51

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.