AMASYA TAŞOVA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dereli Köyünde Giyim Elbise Dikim Sergisi Açıldı

Taşova Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından Dereli köyünde açılan giyim, elbise, dikim kursu yıl sonu sergisi açıldı.
Dereli Köyünde Giyim Elbise Dikim Sergisi Açıldı

Dereli Köyünde Giyim Elbise Dikim Sergisi Açıldı

Taşova Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından Dereli köyünde giyim, elbise, dikim kursu yıl sonu sergisi açıldı.

 

Köy meydanında düzenlenen sergi saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Eğitim sadece okullarda verilen örgün eğitim kapsamında yapılan bir etkinlik değildir diyen İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Tümer

“Biz okul çağındaki öğrencilerimize okullarımızda gereken eğitimi veriyoruz. Bir de okul hayatını tamamlamış, normal hayata geçmiş vatandaşlarımıza da Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu tür kurslar düzenleyoruz. Köyümüzde uzun yıllar sonra böyle bir kurs açıldı ve amacına ulaştığını gördük, bu da bizi ayrıca mutlu etti.

Teknolojinin üst seviyede olduğu sanayi toplumunda yaşıyoruz. Sanayi toplumunda yaşayan biz insanlar hazırcılığa alışmış durumdayız. Köyde yaşayan vatandaşlarımız bile köyde yapacağı yiyeceklerin bir çoğunu şehirden alıyor. O kadar çok bu hazırcılığa alıştık ki bir olumsuz durumda biz kendi ihtiyaçlarımızı giderecek kabiliyette miyiz. Eskiden olduğu gibi evlerimizde ihtiyaçlarımızı yapabilir miyiz. Düzenlediğimiz bu tür kurslar bu açıdan çok önemli ve bu kursların sayılarını artırmalıyız. Zor zamanlarda  kendine yetebilen bir toplum olabilmemiz için. Bunlar hem okullarımızda hem de düzenlenen  bu tür kurslarla olabilir. Kendi elbisesini dikemeyen, kendi ekmeğini yapamayan bir nesil başkasına bağımlı hale geldiği zaman sıkıntılı durumlarda çıkış bulamayız. Bunun için geçmişten gelen gelenek ve göreneklerimizi nesilden nesile aktarmak, bunları yaşatmak zorundayız. Bu kurslarımızın bir amacı da budur.  Kursumuzun açılmasında ve bu serginin açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mithat Yılmaz ise yaptığı konuşmada düzenlenen  kurslar hakkında bilgiler verdi.

Program, kursiyerler tarafından hazırlanan çocuk elbisesi  defilesi, kursiyerlere belgelerin dağıtımı, serginin açılışı ve gezilmesi ile sona erdi.

 

 

 

Cumhuriyet Mahallesi Mustafa Bey Caddesi No.8 Taşova/AMASYA - 0358 312 10 27 0358 312 32 51

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.